13 Ekim 2009 Salı

Diş Macunu Olayı

Dün market raflarında diş macunu ararken artık Türkiye'de üretilen bir marka kalmadıgını farkettim ve oldukça üzüldüm. Aslında durup dururken raflardaki tüm markaların üretildiği yeri okumak gibi bir niyetim yoktu. Fakat geçenlerde piyasanın hemen hemen pahalı sayılabilecek markalarından biri ile dişlerimi fırçalarken gözüm "Çin" kelimesine takıldı. Acaba ambalajı mı orada üretildi derken diş macununun Çin'de üretildiğini okudum. Mutlaka belli standartlar ve kontroller altında üretilmiş olduğunu düşünsem de neden Çin diye düşünmeden edemedim. 
Dünkü market ziyaretimde de bir de diğer markaları inceliyeyim dedim. Yine Türkiye'de yıllardır tanınan diğer bir markaya baktım, Mısır da üretilmiş. Dur bir de Türkiye'nin en eski diş macunu markasına bakayım dedim o da Almanya'da üretilmiş... Diğer yabancı ve pahalı markalar da zaten İngiltere ya da Polonya gibi ülkelerden getirilmekteydiler. Velhasılı Türk malı diş macununa rastlayamadım. Ayrıca içim nedense Çin 'de üretilen diş macununu kullanmaya elvermedi(ne kadar kontrol altında üretilse de o ülkede üretilen mallarda mutlaka ilerde bir sorun çıkıyor. Örnek gectiğimiz yıllarda dünyaca meşhur bir oyuncak firmasının orada ürettirdiği oyuncaklarında kansorejen madde tespit edildi ve ürünler alelacele piyasadan kaldırıldı ama birçok eve girmiş bulundu), onu doğru çöpe atıp Almanya'da üretilen  ve fiyatı diğerlerine göre oldukca makul görünen ilk tanıdığımız markalardan birini alıverdim... 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

BARLADENT DİŞ MACUNU %100 TÜRK SERMAYELİDİR VE TÜRKİYEDE ÜRETİLMEKTEDİR. TÜM TÜRKLERE DUYRULUR. karanfili denemelisiniz. manyak bişey.