8 Eylül 2015 Salı

Lesvos (Midilli) Gezisi / 2. Gün

Otelin kahvaltısı Avrupa standartları için iyi, Türkiye standartları içinse vasat idi. Peynir iki çeşitti, et ürünleri domuz etindendi ama otel sahibi tarafından yapılan reçeller çok güzeldi. 


Kahvaltı faslından sonra düştük yollara. Kalloni üzerinden önce Agaia Paraskevi ye uğradık. Ardından Madamados'a vardık. Madamados , Mandamados , Mantamados aynı yerler, heryerde farklı yazılıyor, işin içinden çıkamadım. Buranın seramik ürünleri meşhur ve süt ürünleri. Çok şirin bir köy. 
Önce köyün girişindeki seramik atölyesi/mağazasına uğradık. 

Rengarenk seramik ürünlerinin boyanmasını izleyip birkaç Yunanca kelime öğrendik. 

Yürüyerek kilisenin dibindeki kafeye oturup birer kahve içtik. Yunan kahvesinin farkı daha az kavrulmuş olan kahveden yapılıyor olması sanırım. 
Kiliseyi
 gezemedik çünkü kapanmıştı. 


Bu küçük dükkanın adı Adalı. Adaya özgü bir peynir olan Ladotiri peyniri(biz sepet peynirine benzettik) alabilir ya da ayak üstü koyun sütünden yapılan damlasakızlı, tarçınlı sütlacından(1,50 Euro) yiyebilirsiniz. Biz yoğurdunu da denedik, çok lezzetli idi. 
Deniz faslından sonra akşam yemeği için adanın kuzeyinde bulunan Skala Sikaminias a geçtik. 
Şirin limanında restorantlar mevcut, yine limanda minik bir kilise var.


Yukardaki fotoğrafta bulunan beyaz yapı bir kilise. 


Yemeği Anemoessa isimli bir restorantta yedik. Adada yediğimiz yemeklerde en yüksek hesabı burada ödedik, ada standartına göre fiyatları yüksekti. 


Biz restoranta geldiğimizde vaftiz töreninden ayrılan bir grup restoranttan ayrılıyordu, bu şirin kutuyu Revna ya verdiler. 

Kiliseye çıkınca merdivenlerin ve kapısının süslendiğini gördük, belli ki akşama düğün vardı. 

Kiliseye damat ilk önce geldi, elinde gelin çiçeğiyle. Daha sonra ise gelin geldi, babasının kolunda. 
Yemeğin ardından yine aynı limandaki Traverso isimli kafede oturduk. Kafenin herbiri farklı desenlerde elle boyanmış masaları çok güzeldi. 

Geceyi Molivos da sonlandırdık. Gece geldiğimiz için kalesini ziyaret edemedik, eski çarşısında ve sahilinde gezdik. 1 yorum:

Serap K dedi ki...

Insallah seneye bende gitmek istiyorum..