11 Mayıs 2008 Pazar

Potsdam Turumuz

Bugünkü gezi planımızda Potsdam var. Potsdam, Brandenburg eyaletinin başkenti, Berlin'den 40 dakika kadar uzakta(araba ile).
Önce Sanssouci Sarayını ve bahçesini geziyoruz.

Sanssouci, Fransızca bir kelime ve dertsiz, tasasız anlamına geliyor. Saray 18. yüzyılda inşa edilmiş.Fotoğraftaki camekanlarda incir ağacı ve asma mevcut.

Çin evi sarayın bahçesinde bulunuyorSarayın içini gezmemiz için saat geç olmuştu, biz de şehir merkezine doğru yola koyulduk.

Pazar günü olmasına rağmen Potsdam Kapısı'nın bulunduğu cadde epey canlı ama çoğu mağaza kapalı.

Bu caddede herzaman vitrinine bakmaya doyamadığım ahşap eşya ve oyuncak mağazası da kapalı. Vitrinindeki peçeteliklere bayıldım.

Kedili demlikler de başka bir mağazanın vitrininden

Potsdam Kapısında fotoğraf çektikten sonra karşısındaki meydanda kurulmuş olan el işleri sergisi dikkatimizi çekiyor. İlk başta nasıl bir sergi olduğunu farkedemedik ama birden ezan sesi duyuyoruz. Az önce insanın gurbette ezan sesini özlediğinin muhabbetini yapmıştık. Çok şaşırıyor ve duygulanıyoruz, sese doğru ilerleyince ezanı sarışın bir gencin okuduğunu anlıyoruz. Aslında birkaç tezgahta gördüğüm kapalı sarışın bayanlar dikkatimi çekmişti. Sonra anlaşılıyor ki, burada bulunanlar sonradan Müslüman olmuşlar. Çocuklarına İbrahim, Ayşe gibi isimler vermişler. Farklı uluslardan ve dinlerden sonradan Müslümanlığı seçenler böyle bir aktivite düzenlemişler.
Bugün hepimiz çok yorulduk, Berlin'e doğru yola çıkıyoruz...

Hiç yorum yok: